Cestování na Ukrajinu v době koronaviru

 Od 28.září 2020 jsou opět otevřené ukrajinské hranice, a pokud vás neodrazuje současné cestování a s tím spojené komplikace, tak je možné se s námi za zvýšených hygienických podmínek podívat i do Černobylu. U osob, kteří na Ukrajinu cestují, se rozlišuje z jaké země pochází, tedy jestli ji z epidemiologické situace Ukrajina zařadila do “Zelené” nebo “Červené” zóny“. Před případnou cestou doporučujeme sledovat aktuální informace na stránkách:

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR (https://czechia.mfa.gov.ua/cs)

MZV ČR (https://www.mzv.cz/)

Visit Ukraine (https://visitukraine.today/)

 

  • V současné době platí, že cestující, kteří pocházejí ze státu zařazeného do Zelené zóny, nebo v ní pobývali alespoň posledních 14 dní, mohou na Ukrajinu přicestovat a pobývat zde bez jakéhokoliv omezení, přičemž každý cestující je povinen si zajistit speciální pojištění, které si lze sjednat online na této stránce.
  • Pokud cestující míří na Ukrajinu ze země, která je zařazena do Červené zóny (aktuálně tam patří ČR i SK), je povinen si sjednat pojištění (na této stránce)  a po celou dobu pobytu mít nainstalovanou a zaregistrovanou mobilní aplikaci “DII VDOMA”, která je zdarma dostupná na Google Play i App Store

Následně má cestující z Červené zóny na výběr z těchto 3 možností:

1)  Přicestovat na Ukrajinu již s platným COVID PCR testem, který si zajistí v ČR jako samoplátce. Při vstupu na Ukrajinu nesmí být test starší jak 48 hodin.

2)  Do 24 hodin od příjezdu na Ukrajinu si nechá provést PCR test v akreditované laboratoři a do vyhodnocení (objeví se nejpozději do 48h v aplikaci DII VDOMA) se zdržovat v místě, které turista určí pro karanténu (např. hotel). V případě, že vyjde test negativně, může karanténu opustit a volně se pohybovat. Seznam laboratoří je dostupný zde. Například v laboratoři na letišti Boryspil stojí test 1500 hřiven (á 1400 Kč), jehož výsledek je znám za přibližně 6 hodin.

3)  V případě, že turista nechce podstoupit testování, musí strávit 14 dní v karanténě v místě, které si zaregistruje v aplikaci “DII VDOMA”, přičemž denně může karanténu přerušit na 2 hodiny s pohybem do 2 km od místa karantény, a to pouze pro zajištění osobních potřeb (jídlo, léky, hygienické prostředky…). Nesmí přitom využívat MHD, TAXY apod..

Pin It on Pinterest