Havárie v Černobylu…

Co se tehdy stalo?

26. dubna 1986 v 1 hodinu a 23 minut po půlnoci došlo v Černobylské jaderné elektrárně V. I. Lenina k jedné z nejhorších havárii v jaderné energetice, které se vyrovná pouze havárie japonské elektrárny Fukušima z března 2011. Příčinou havárie v Černobylu bylo přehřátí a následná exploze 4. reaktoru, na kterém byl v době nehody prováděn bezpečnostní test. Ten se týkal nouzového fungování turbíny při výpadku elektrického proudu.

Při výpadku elektrického proudu musí být turbína schopna svou setrvačností vyrábět el. proud ještě po dobu minimálně 45 sekund, než se spustí záložní generátory. Tato elektřina je pro bezpečnost reaktoru životně důležitá, protože pohání chladící čerpadla, regulační a havarijní tyče a zásobuje elektřinou i řídicí velín, ze kterého je celý blok s reaktorem řízen.

Osudný test měla podle původního plánu provádět odpolední směna 25. dubna, ale kvůli neplánovanému zdržení byl přesunut na noční směnu, která na něj nebyla připravena. V průběhu testu došlo k několika zásadním pochybením a špatných rozhodnutí, což nakonec vedlo k přehřátí jádra reaktoru a následné sérií dvou mohutných explozí. Jádro reaktoru, bezpečností systémy a většina konstrukcí byly zničeny, nebo těžce poškozeny. Samotný výbuch způsobil smrt dvou zaměstnanců a dalších 28 lidí z řad hasičů a zaměstnanců, kteří zasahovali v prvních hodinách po havárii, podlehlo později na následky akutní nemoci z ozáření. Následné záchranné práce spojené s hašením hořícího reaktoru a zabezpečením trosek vyústily na konci roku 1986 dostavbou ochranného sarkofágu, který izoloval trosky reaktoru od okolního světa, čímž se zastavilo další šíření radioaktivních částic. Do konce roku 1987 pak bojovalo v Černobylu s následky havárie až 600 tisíc lidí.

Radioaktivní částice, které se při výbuchu a následně z hořícího reaktoru uvolnily do atmosféry, zasáhly ve formě spadu rozsáhlé území bývalého Sovětského svazu (především území dnešní Ukrajiny, Běloruska a Ruska). Odhaduje se, že téměř 70% veškerého radioaktivního spadu dopadlo na Bělorusko. Díky povětrnostním podmínkám zaznamenala radioaktivní částice na svém území i většina evropských zemí, včetně tehdejšího Československa. Nejvíce zamořená oblast však byla v nejbližším okolí Černobylské elektrárny, ze které muselo být evakuováno více jak 100 tisíc lidí. Celá oblast o průměru 30 km2 pak byla prohlášena za uzavřenou Černobylskou zónu.

Černobylská havárie
Město duchů Pripjať

Město duchů Pripjať

Město Pripjať s typicky socialistickou architekturou bylo oficiálně založeno 4. února 1970. V době své největší slávy se o něm mluvilo jako o prémiovém městě „mladých lidí“, kde průměrný věk obyvatel činil 26 let. Město bylo postaveno pro zaměstnance nedaleké Černobylské jaderné elektrárny a kvalita bydlení…

číst více
Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna, kterou v roce 1986 neslavně proslavila havárie čtvrtého reaktoru, leží 115 km severně od hlavního města Ukrajiny Kyjeva, nedaleko běloruských hranic. Její výstavba započala v roce 1970 zahájením stavby prvního bloku, po kterém následovaly bloky č.2 (1973), č.3 (1976) a č.4 (1979)

číst více
Černobylská zóna

Černobylská zóna

Černobylská zóna vznikla v roce 1986 po havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Její vznik byl reakcí na masivní zamoření radioaktivním spadem, který se do svého okolí uvolnil při výbuchu 4. reaktoru. Nejvíce zamořené území do vzdálenosti 30 km od elektrárny bylo nuceně evakuováno a zcela izolováno od okolního světa…

číst více

Máte dotaz?

Chtěli byste se poradit s výběrem zájezdu do Černobylu nebo máte dotaz? Kontaktovat nás můžete mnoha způsoby...

Email

vylet@-/#@75f5s1d5r/-docernobylu.cz

Mobil

+420 608 100 028

WhatsApp

+420 608 100 028

Ukrajinský státní znak

Důležité oznámení!

Vzhledem k aktuálně probíhajícímu vojenskému konfliktu, jsou veškeré naše výlety po Ukrajině pozastavené na dobu neurčitou. Jakmile to bude možné a bezpečné, výlety obnovíme.
V případě dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat. Děkujeme za pochopení.
Tým doČERNOBYLU.cz

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest