Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna, kterou v roce 1986 neslavně proslavila havárie čtvrtého reaktoru, leží 115 km severně od hlavního města Ukrajiny Kyjeva, nedaleko běloruských hranic. Její výstavba započala v roce 1970 zahájením stavby prvního bloku, po kterém následovaly bloky č.2 (1973), č.3 (1976) a č.4 (1979). To však nemělo být vše, neboť vedení Sovětského svazu mělo s Černobylem velké plány. Elektrárna V. I. Lenina, jak se tehdy oficiálně jmenovala, měla mít až 12 jaderných bloků, čímž se měla stát největší jadernou elektrárnou na světě. Tyto plány byly ale brzy po havárii smeteny ze stolu a v té době rozestavěné bloky 5 a 6 se již nedostavěly. Všechny instalované reaktory byly typu RBMK s výkonem 1000 MW a kdo by si myslel, že byla po černobylské havárii celá elektrárna nadobro odstavena, je na velikém omylu. Černobyl vyráběl elektřinu až do konce roku 2000, ve kterém byl jako poslední odstaven reaktor č. 3.

Dnes je Černobylská jaderná elektrárna kompletně odstavená, ale práce na demontáži technologických částí bloků a likvidaci trosek čtvrtého reaktoru, budou trvat několik desítek let. V roce 2012 byla oficiálně zahájena stavba nového sarkofágu 4. reaktoru, na který přispěla penězi i Česká republika. Původní sarkofág postavený v roce 1986 je ve velmi špatném technickém stavu a byla potřeba jej zavčas nahradit. Nový sarkofág s plánovanou životností až 100 let byl hotov na konci roku 2017.

Černobylská jaderná elektrárna - 4. blok
Město duchů Pripjať

Město duchů Pripjať

Město Pripjať s typicky socialistickou architekturou bylo oficiálně založeno 4. února 1970. V době své největší slávy se o něm mluvilo jako o prémiovém městě „mladých lidí“, kde průměrný věk obyvatel činil 26 let. Město bylo postaveno pro zaměstnance nedaleké Černobylské jaderné elektrárny a kvalita bydlení…

číst více
Havárie v Černobylu

Havárie v Černobylu

26. dubna 1986 v 1 hodinu a 23 minut po půlnoci došlo v Černobylské jaderné elektrárně V. I. Lenina k jedné z nejhorších havárii v jaderné energetice, které se vyrovná pouze havárie japonské elektrárny Fukušima z března 2011. Příčinou havárie v Černobylu bylo přehřátí a následná exploze 4. reaktoru, na kterém byl v době nehody prováděn…

číst více
Černobylská zóna

Černobylská zóna

Černobylská zóna vznikla v roce 1986 po havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Její vznik byl reakcí na masivní zamoření radioaktivním spadem, který se do svého okolí uvolnil při výbuchu 4. reaktoru. Nejvíce zamořené území do vzdálenosti 30 km od elektrárny bylo nuceně evakuováno a zcela izolováno od okolního světa…

číst více

Máte dotaz?

Chtěli byste se poradit s výběrem zájezdu do Černobylu nebo máte dotaz? Kontaktovat nás můžete mnoha způsoby...

Email

vylet@-/#@75f5s1d5r/-docernobylu.cz

Mobil

+420 608 100 028

WhatsApp

+420 608 100 028

Ukrajinský státní znak

Důležité oznámení!

Vzhledem k aktuálně probíhajícímu vojenskému konfliktu, jsou veškeré naše výlety po Ukrajině pozastavené na dobu neurčitou. Jakmile to bude možné a bezpečné, výlety obnovíme.
V případě dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat. Děkujeme za pochopení.
Tým doČERNOBYLU.cz

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest